آنادایز قطعه و پروفیل

به عملیاتی که در آن عملیات لایه ای بسیار پایدار که اکسیدی می باشد بر روی سطح فلز نشانده می شود عملیات آنادایز قطعه و پروفیل گفته می شود. این لایه ی اکسیدی دارای خاصیت تزیینی و به منظور محافظت از سطح پروفیل و مقاومت سطحی ایجاد می شود که در اصطلاح آنادایز کردن Anodizing  گفته می شود.

 

این خاصیت با توجه به تمایل غالب فلزات به اکسید شدن انجام می شود و با این روش یک لایه بسیار ققوی از جنس اکسید بر روی فلز پوشانده می شود. این لایه اکسیدی با توجه به کاربری فلز در گاهی موارد نقش حفاظت از سطح را بر عهده دارد و مانع از ایجاد خوردگی در سطح فلز می گردد. این روش به صورتی است که با آنادایز قطعه و پروفیل مورد نظر به صورت هدفمند لایه هیدروکسیدی یا همان لایه اکسیدی مورد نیاز را بر روی فلز ایجاد می کنند که به این کار بر روی سطح، گوشش اکسیدی گفته می شود.

در حالت کلی انجام آنادایز قطعه و پروفیل این کار به دو روش می باشد:

  1. با استفاده از روش شیمیایی: در این روش فلز مورد نظر مانند کروم یا زینک بر روی سطح کار مورد نظر به روش شیمیایی جذب می شود و یک لایه بسیار مقاوم و پایدار ایجاد می کند.
  2. با استفاده از روش الکتروشیمیایی (آندی) : برای انجام این کار داشتن شرایط کنترل شده بسیار ضروری است و اکسید فلز مورد نظر تحت شرایط تراکم، بر روی فلزی مثل آلومینیوم می نشیند و عملیات آنادایز قطعه و پروفیل انجام می شود.

آنچه در مورد آلومینیوم و خصوصا پروفیل آلومینیوم باید بدانید این است که این فلز در شرایط عادی نیز تحت مجاورت قرار گرفتن با هوا به راحتی اکسید می شود  و یک لایه ی اکسیدی سیاه مایل به خاکستری بر روی سطح پروفیل ایجاد می کند و به منظور حفاظت سطح از خوردگی است اما این ضخامت و کیفیت به منظور جلوگیری از خوردگی کفایت نمی کند چرا که سطحی متخلخل را ایجاد می کند در حالی که وقتی به صورت کنترل شده و با هدف آنادایزینگ این عمل انجام می شود فلز و پروفیل آلومینیوم مقاومت بسیار بالاتری نسبت به حالت طبیعی دارد.

برای سفارش آنادایز قطعه و پروفیل در رنگ های مختلف با ما تماس بگیرید.

نوشته آنادایز قطعه و پروفیل اولین بار در تولید کننده پروفیل آلومینیوم و مقاطع آلومینیومی | دیجی آلوم. پدیدار شد.